Sezon na grilla niebawem rusza, więc warto wypróbować nowe smaki. Przepis na kurczaka w musztardzie miodowo tymiankowej - pochodzący z książeczki "Potrawy z grilla" Biblioteczki Poradnika Domowego - jest przepisem godnym polecenia. Co prawda dzisiejsza pogoda w żaden sposób nie sprzyja grillowaniu na świeżym powietrzu, ale od czego jest grill w piekarniku.
Szaszłyki podałam z pieczonymi ziemniakami rozmarynowo - czosnkowymi oraz z surówką z selera naciowego z dodatkiem jabłek, gruszki i pestek słonecznika, która jest bardzo orzeźwiająca i chrupiąca.
Kurczak w musztardzie miodowo - tymiankowej
- 4 pojedyncze piersi z kurczaka
- świeżo mielony pieprz
- sól
- sok z cytryny
- pęczek natki pietruszki
- 20 dag ostrej musztardy, np. rosyjskiej
- 8 łyżek płynnego miodu
- 1 łyżka suszonego tymianku
- 5 łodyżek świeżego tymianku
- biały pieprz
Kurczaka kroimy na kawałki, oprószamy solą i pieprzem.
Musztardę, miód, tymianek, sok z cytryny, natkę oraz sól i pieprz razem ucieramy. Nacieramy mięso, przykrywamy i odstawiamy na co najmniej 2 godziny. Ja odstawiłam na całą noc.
Zamarynowane mięso nabijamy na szpadki lub wykałaczki i pieczemy na grillu co jakiś czas smarować marynatą. W piekarniku piekłam w temperaturze 180 stopni przez około 30 minut.
Surówka z selera naciowego
- kilka łodyg selera naciowego
- 2 jabłka
- gruszka
- 15 dag pestek słonecznika
- 1/2 pęczka natki pietruszki
- świeża mięta
- sól
- pieprz
- oliwa
Oczyszczony seler kroimy na cienkie słupki. Owoców nie obierałam i również pokroiłam w słupki. Słonecznik prażymy na suchej patelni, zioła siekamy i dodajemy do selera i owoców. Skrapiamy oliwą i doprawiamy do smaku. Surówkę można podać również z jogurtem naturalnym, ale ja jednak polecam oliwę. Najlepiej smakuje po schłodzeniu w lodówce.
Ziemniaki pieczone z rozmarynem i czosnkiem
- kilka małych ziemniaków
- 3 ząbki czosnku
- suszony lub świeży rozmaryn
- kilka łyżek masła
Ziemniaki obieramy, nacinamy i układamy z żaroodpornym naczyniu. Masło ucieramy z przeciśniętym przez praskę czosnkiem, posiekanym tymiankiem. Polewamy ziemniaki i oprószamy solą. Pieczemy w piekarniku najpierw pod przykryciem w temperaturze 200 stopni przez 45 minut, następnie odkrywamy i zmniejszamy temperaturę do 160 stopni. Pieczemy jeszcze przez około 30 minut - w zależności od wielkości ziemniaków.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz